Патентно-інформаційний відділ

Рясков Олег Анатолійович

провідний фахівець з інтелектуальної власності

м. Дніпро, пл. Соборна, 4

(067) 568 48 75

e-mail: olry@ukr.net 


Діяльність відділу спрямована на забезпечення наукових співробітників, викладачів, здобувачів наукового ступеня Університету матеріалами науково-технічної інформації, впровадження науково-технічних досягнень, захисту державного пріоритету технічних нововведень і виробів, які випускаються в Університеті, й одержання економічного ефекту від їх упровадження.

Виконання основних завдань патентно-інформаційного відділу забезпечує провідний фахівець з інтелектуальної власності.

Патентно-інформаційний відділ вирішує такі основні завдання:

– науковий аналіз і узагальнення науково-технічної інформації;

– довідково-інформаційна робота;

– обробка спеціальної інформації;

– організація патентно-ліцензійної та раціоналізаторської роботи;

– інноваційна діяльність;

– комерціалізація об'єктів інтелектуальної власності.

З 8 листопада 2022 року, на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2022 року № 943-р, державна організація “Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій” (УКРНОІВІ) є суб’єктом, що виконує функції Національного органу інтелектуальної власності і займається зокрема реєстрацією прав інтелектуальної власності на території України

1. Державна реєстрація авторського права на твори

Заява на державну реєстрацію авторського права на твір – бланк заяви

Приклад - Заява на реєстрацію авторського права від автора

Зверніть, будь ласка, увагу, що кожен із співавторів підписує аркуш з інформацією про себе в наступному форматі « ____________________ ПРІЗВИЩЕ Ім’я »

Приклад - Заява на реєстрацію авторського права від іншого суб’єкта

 

Заява на державну реєстрацію договору, який стосується майнових прав – бланк заяви

Приклад - Заява на реєстрацію договору

Зверніть, будь ласка, увагу, що після заповнення бланка заяви на державну реєстрацію авторського права на твір, її необхідно направити для узгодження  в електронній формі на ел. адресу провідного фахівця з інтелектуальної власності Ряскова О.А. - olry@ukr.net.


РЕКВІЗИТИ ДЛЯ СПЛАТИ ЗБОРІВ У СФЕРІ АВТОРСЬКОГО ПРАВА

Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/Печерс. р-н/22011900

Код отримувача: 37993783

Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)

Рахунок отримувача (IBAN): UA678999980313090025000026007

Розмір збору: * …………..

Призначення платежу: ** 101; 22011900; ЄДРПОУ для юридичних осіб/ІПН для фізичних осіб; збір за ___________ .

 

* Види і розмір основних зборів

за підготовку до держреєстрації авторського права від фізичних осіб ___________________________________ 255

за підготовку до держреєстрації авторського права від юридичних осіб _________________________________ 510

за підготовку до держреєстрації договорів, якi стосуються майнових прав на твір, від фізичних осіб __________510

за підготовку до держреєстрації договорів, якi стосуються майнових прав на твір, від юридичних осіб ________1020

за оформлення та видачу дубліката свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір від фізичних осіб ___ 119

за оформлення та видачу дубліката свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір від юридичних осіб __ 255

  

** Приклади заповнення призначення платежу для державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір

101; 22011900; ІПН для фізичних осіб; збір за підготовку до держреєстрації АП Іванов (Прізвище автора), наукова стаття «Діагностика, терапія та реабілітація осіб»

101; 22011900; ЄДРПОУ для юридичних осіб; збір за підготовку до держреєстрації АП Дніпровський державний медичний університет (найменування роботодавця), наукова стаття «Діагностика, терапія та реабілітація осіб»

101; 22011900; ІПН для фізичних осіб; збір за підготовку до держреєстрації договору Іванов (Прізвище автора/найменування сторони договору) наукова стаття «Діагностика, терапія та реабілітація осіб».

101; 22011900; ЄДРПОУ для юридичних осіб; збір за підготовку до держреєстрації договору Дніпровський державний медичний університет (Прізвище автора/найменування сторони договору) наукова стаття «Діагностика, терапія та реабілітація осіб».

101; 22011900; ЄДРПОУ для юридичних осіб/ІПН для фізичних осіб; збір за дублікат свідоцтва № 112818.

 

Окремі питання-відповіді щодо реєстрації авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір


2. Оформлення та подання заявок на винахід та корисну модель для науковців медичної галузі

З 21.07.2020 діє Закон № 816-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо реформи патентного законодавства» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/816-ix#Text). Головні новації національного патентного законодавства у сфері інтелектуальної власності торкаються його імплементації до законодавчих актів Євросоюзу в частині охорони прав на винаходи та корисні моделі.

На даний час до об’єктів патентування віднесено:

- для винаходів – продукт (пристрій, речовина, штам мікроорганізму, культури клітин рослини (тварини) та процес (спосіб);

- для корисної моделі - пристрій і процес (спосіб).

Правова охорона не поширюється на наступні об’єкти, зокрема пов’язані з медичною галуззю:

– хірургічні та терапевтичні способи лікування, способи діагностики (прогнозування, оцінки) станів організму людини (тварини);

– біологічні процеси (клонування, генетичного втручання в людські істоти та людський організм на різних стадіях його формування та розвитку).

При цьому зверніть, будь ласка, увагу, що дія Закону не обмежуватиме правову охорону:

– пристроїв, застосовуваним в діагностиці або лікуванні;

– продуктів (речовин, композицій), застосовуваним в діагностиці або лікуванні;

– елементів людського організму поза організмом або одержаним в інший спосіб, із застосуванням технічного процесу.

Змінено процедуру продовження строку дії патенту на винахід для фармацевтичних (лікарських) засобів, наразі продовження строку дії патенту шляхом одержання сертифікату додаткової правової охорони. Його одержання можливе для продукту (активного фармацевтичного інгредієнта або сукупності активних фармацевтичних інгредієнтів лікарського засобу), введення в обіг якого потребує дозволу компетентного органу, на його застосування як лікарського засобу, засобу захисту тварин або засобу захисту рослин. Загальний термін додаткової охорони буде складати не більше 5 років, після закінчення дії патенту. Строк додаткової охорони дорівнює періоду між датою подання заявки до НОІВ та датою одержання володільцем патенту першого дозволу компетентного органу, зменшеному на п’ять років. Строк додаткової охорони не може перевищувати п’ять років. Строки додаткової охорони лікарського засобу залежать від фактичної тривалості процедури реєстрації лікарського засобу в МОЗ України.

У зв’язку з набуттям чинності Закону № 816-IX з 16.08.2020, залишається актуальною «реєстрація авторського права на науковий твір», засвідчувана Свідоцтвом України, що надає правовий статус авторським новаціям в розробці «хірургічних, терапевтичних способів лікування, способів діагностики (оцінки, прогнозування) організму людини (тварини)».

Патентні дослідження на етапі «Розроблення ОГД», що стосуватимуться розробки продуктів (пристрій, речовина, штам мікроорганізму, культура клітин рослини (тварини) тощо або процесу (способу) здійснюватимуться за ДСТУ 3575-97, решта обʼєктів, розроблюваних без можливості знаходження патентного статусу, розглядаються як непатентноспроможні.

При цьому кожен результат науково-дослідної роботи є унікальним та має індивідуальні особливості, які можуть задовольняти чи не задовольняти норми чинного патентного законодавства. Тому, розглядаючи питання, є результат роботи патентоспроможним чи ні, не слід мати категоричний підхід. Найкращий спосіб - звернутися за допомогою до фахівця в галузі патентного права і з'ясувати, в якому обсязі можливе патентування і чи буде зазначений обсяг патентного захисту задовольняти цілі автора захистити результат своєї наукової діяльності.